Atatürk Çiçeği, çoğunlukla Ponsetya ve Noel Yıldızı olarak bilinen bir süs bitkisidir. İki ve dört metre arasında yüksekliğe ulaşabilen bu vahşi ve doğal bitki, Meksika’nın yerli bitkisidir. Bitki adını Joel Roberts Poinsett’ten almaktadır. Bitkinin ilk tanıtımı 1825 yılında ABD’de, Meksika’ya gönderilen ABD büyükelçisi tarafından yapıldı ve sınıflandırıldı.

 

ataturk çiçek

 

Noel Yıldızı olarak da bilinen bu bitki, Euphorbiaceae ailesine aittir. Kendine özgü özelliklerinden birisi de,  gövde ve dallarının içinde sütlü madde (lateks) bulunmasıdır. İnsanlar için oldukça zararsız olan, sadece ciltte tahrişe sebep olabilen ancak köpekler ve kediler için, içinde barındırdığı yüksek derecede maddelerden dolayı zehirli olabilmektedir.

 

Atatürk çiçeği genellikle, yaşamının ikinci yılında evde yetişirken sağlıklı bir biçimde büyümesi nadir görülen bir olaydır, sadece şubat veya mart ayında bazı renkli yapraklarda gelişme görebilirsiniz. Atatürk çiçeğinin yetiştirilmesinde çok ışık gerekmez ve günlük aydınlatmaya 12 saatten daha az ihtiyacı vardır. Akşam evde yakılan lambalar, bu bitkiler için gerekli ve zararlı olmayan uzun süreli bir aydınlatma sağlar.

 

Basitçe önerilen çözüm, bitkiye çok fazla ışık vermekten kaçınmaktır. Atatürk çiçeğini karanlıkta tutmak yeterli olabilir.

 

İyi şanslar!

 

Kis çiçek

 

Noel Yıldızı, kırmızı ve yeşil renklerin kombinasyonunu sağladığı için, evlerimize mükemmel bir Noel atmosferi verir ve çok güzel bir bitkidir. Ocak ayına sonuna doğru, kış çok geçmeden bitkinin kuruması muhtemeldir ama doğru bakım ve özenle yaşamaya devam edebilir, çünkü güçlü bir yapısı vardır.

 

Atatürk çiçeğini kışın şartlarından korumak için ipuçları:

 

Kış: 20-22 dereceden daha düşük bir sıcaklıkta olan yerlerde, güneşin doğrudan gelmediği aydınlık yerlerde bulunmalılardır. Özellikle soğuk hava akımları ve sıcaklık değişimleri yaprakların dökülmesine neden olabilir.  Bunlardan korumak için bitkiyi yerleştirirken konumuna dikkat edilmelidir.

 

Sulama yaparken bitkinin yüzeyinin alt katman kuruluğunu önlemek için, sabit olarak sulanmalıdır. Ancak bitkinin çürümesini engellemek için aşırı sulanmadan kaçınılmalıdır. Size uygun bir sulama için izlemeniz gereken birkaç yol sunmaktayız. Süs bitkileri için sulama tekniklerini öğrenmek için, konuyu anlattığımız diğer yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Poinsettia Ataturk çiçek

 

Şubat ve Mart Sonu: Bu dönemde, bitki yapraklarının çoğunu kaybeder. Sapları 20-25 cm yüksekliğinde kesilmelidir ve daha az sıklıkla sulamak gerekir. Yılın bu döneminde Noel Yıldızı’nı aydınlık bir ortamda ve 15 dereceden daha yüksek bir sıcaklıkta tutulmalıdır.

 

İlkbahar: Bu sezon boyunca yapmanız gereken en önemli işlemlerden birisi, bitkinin alt katmanındaki toprağı bir saksıdan diğerine taşımaktır. Süs bitkileri için en iyi önerilerimizi diğer yazılarımızdan inceleyebilirsiniz.

 

Bahar aylarında bile bitkilere, sıvı gübreler ekleyebilirsiniz ve bu işlmei her 20-30 günde bir yapılmalısınız.

 

Yaz: Sadece çok uzun süre ışığa maruz edilmemesi gerektiğini hatırlayarak, açık havada tutulabilir.

 

Euphorbia Pulcherrima

 

Şimdi Noel Yıldızı adlı bitkimizi kışa hazırlamak için size ne anlattıysak, bu işlemlerin benzeri olan bu önerileri takip ederek bitkiyi yaza hazırlamalıyız. Bir kez daha toprağı değiştirmek gerekir, vazo bir önceki yılın sadece 2 santimetre daha fazlası olabilir ve bitki başka bir vazo içine konulmalıdır. Yaz sonundan itibaren ekim sonuna kadar günde en az 15 saat boyunca karanlık ve solucan olmayan bir toprağın içinde olmaları gerekir.

 

Toprak kalitesi bitki yaşamı için çok önemli olabilmektedir.

 

noel çiçek

 

Aralık (hazırlanması ve bitki transferi):  Geçen yıl Noel Yıldızı’nı kurtarmayı başardıysanız eğer, ona sadece biraz daha büyük bir saksı vererek saksı değişimi yapabilirsiniz (2cm ya da daha fazla çaplı altlık olabilir). Toprağı verimli kullanın ve eğer güzelleşmesini istiyorsanız bitkiyi ekim sonuna kadar günde 15 saat karanlıkta tutunuz. Kasım ayında ışığın normal ritimlerine dönmesiyle, bitki güzel yapraklar üretmeye başlar.

 

Eğer Aralık ayında bitkinin tekrar çiçeklenmesi için istekli olup olmadığını anlamak istiyorsanız bu “karanlık” aşamayı beklemeniz gerekir. Bu adımları izlerseniz bu güzel çiçek kurtulacaktır. Biz bu süreç boyunca farklı şekillerde size destek olabiliriz, eğer hammadde ya da başka herhangi bir konuda yardıma ihtiyacınız varsa size yardımcı olmaktan mutluluk duyacağız.

Pin It on Pinterest

Share This