Dikey Bahçe

PEY ARTHizmetlerimiz / Dikey Bahçe

Yeşil duvar olarakta bilinen dikey bahçe, duvarlar ve binaların kenarları için eşsiz ve güzel bir uygulamadır.

Illinos Üniversitesi’nde peyzaj mimarlığı profesörü olan Stanley Hart White, 1938 yılında ‘Botanik Tuğla’ olarak yeşil duvar adını ilk kez resmi olarak tanıttı ve patentini aldı.

Neden bir dikey bahçe inşa ediyoruz?

Bir çok sebebi var, fakat asıl sebebi; günümüzde şehirlerimizde yeşil alan yaratma kapasitesi oldukca düşük ve doğayla modern altyapıları kesiştirmek epey zor. Diğer yandan, beton ve yeşil arasında sadece estetik bir değer değil aynı zamanda daha öncelikli şekilde hava ve su kalitesi üzerinde sabit bir dengenin oluşturmamız gerekir.

Bir başka önemli sebep ise güneş ışınlarının emilimi ile ilgili. Şehirlerdeki ısı birikmelerinin başlıca nedenlerden bir tanesi güneşe maruz kalmadır. Güneşe maruz kalınması, şehirdeki yol ve binaların yapı malzemelerinde güneş radyasyonunun emilmesinden kaynaklaklı ısının depolanması sonucunda meydana gelir.Ulaşım sonucunda ortaya çıkan bu durumda, ortam üzerindegörülen  4-5 °C yükselmeyi, yeşil yüzeyler dengeler ve bazen soğutur.

Ofislerimizde genellikle boşa giden atık sularımızı, boşa harcamaktansa yeşil duvarlarımızın beslenmesi için kullanabiliriz. Bitkiler gri su gibi kirlenmiş suları çözünmüş besinleri emerek arıtabilirler.

Pey Art Dikey Bahçe

Müşterilerinizin ihtiyacına ve peyzaj ve mimarlık şirketi tarafından kullanılan teknolojilere göre yeşil duvar inşa etminin farklı birçok yöntemi vardır.

Yapı çoğunlukla metal, ahşap ve plastik olacaksa, Pey Art size kendinize özgü tasarımla bir dikey bahçe yapabiliyor. Biz genellikle mevsimlere göre düzenlemenize izin veren, verimli bir sulama sistemi sağlıyoruz. Bu sulama sistemleri bahçeler ve kentsel parklar için kullanılan sistemlerle karşılaştırıldığında çok daha etkilidir. Topraksız sistemin yanı sıra toprak kökenli patojen olasılığını ortadan kaldırır ve bitkileri çok temiz hale getirir.

Misafirlerinizi veya müşterilerinizi inanılmaz bir dikey bahçe ile etkilemek için bu şansı kaçırmayın. Bazı örnekleri aşağıda görebilir ve bizimle temasa geçebilirsiniz. Benzersiz birşeyi farketmenize yardımcı olmaktan mutluluk duyaceğız.

Pin It on Pinterest

Share This