Uluslararası Expo Ne Demektir?

Expo, 1851 yılından beri faaliyet gösteren uluslararası bir sergidir. Tarihteki ilk expo ise Londra’da bulunan Hyde Park’taki Kristal Saray içinde düzenlenmiştir. Böyle bir sergi fikri ise Konsort Prense Albert’e (Birleşik Krallık) aittir ve çok kısa bir süre içinde bu fikir, dünya ülkelerinin sahip oldukları eşsiz kültürel özellikleri sundukları bir etkinlik haline gelmiştir. Expo gerçekten de dünyanın her yerinden gelen farklı toplumların eğitim, sanat ve ekonomi gibi modern özelliklerini temsil eden bir olgu olmuştur.

güzel şeyır mımarlğı

Ekonomik nedenlerden ötürü, 1851 yılında başlayan resmi expo 5 yılda bir yapılmaktadır, fakat bu konsept zamanla değişime uğramıştır. “Dünya sergisi”, resmi olarak 5 yılda bir düzenlenmiyor olsa da aslında ufak çaplı bir expodur. Daha sık yapılan bu expo sayesinde dünyadaki çeşitli ülkeler tek bir yıl içerisinde birden fazla etkinlik düzenleme fırsatı bulmuştur.

Düzenlenen bu ufak çaplı expo sayesinde pek çok farklı ülke, uluslararası bir platformda o etkinlik için seçilen mekan ve konsepte uygun yaratıcı fikirlerini sergileme imkanı elde ederler. Her yıl toplanan expo komitesinin seçtiği temaya göre o seneki etkinliğe katılacak olan uluslar hem expo kurallarına uygun hem de kendi ülkelerinin güzelliklerini yansıtacak bir yapı hazırlamakla yükümlüdürler. Mesela 1889 yılında Paris’te düzenlenen uluslararası expoda Eyfel Kulesi’nin bir benzeri yapılmıştı.

 

Expo 2016 Antalya

Antalya’da yapılacak olan expo tarihi 23 Nisan ile 30 Ekim arası olarak belirlenmiştir. Expo komitesi tarafından seçilen konu ise “Çiçekler ve Çocuklar: Gelecek Nesil İçin Yeşil bir Dünya”’dır. Günümüzde yeşil alanlar ve insanlar arasındaki ilişki gitgide daha da zayıfladığından bu tema özel olarak seçilmiştir. Düzenlenen etkinliğe katılacak olan tüm katılımcıların kendi kültürlerindeki doğa ve yeşil alan anlayışlarını kültürel özellikleriyle harmanlayarak sergilemeleri istenmiştir.

Güney Kore İnşaat ve peyzaj komple bahçe expo 2016

Expo için özel olarak inşaa edilen yapılar ise şöyle: 120 metre uzunluğundaki Expo Kulesi ve Adrianos Kapıları’ndan esinlenilmiş üç ayrı girişi bulunan giriş kapısı. Bu iki özel yapıya ek olarak ziyaretçiler Expo’da ilk Tarım ve Biyolojik Çeşitlilik Müzesi, Amfitiyatro, çocuklar için özel oyun alanı ve Çocuklar İçin Bilim ve Teknoloji Merkezi’ni de ziyaret edebilirler.

Expo 2016 Antalya,  tüm dünya için hazırlanmış özel bir mesaj olarak planlanmıştır. Türkiye, tıpkı diğer katılımcı ülkeler gibi, tüm çaba ve dikkatini gezenegimizin ve elbette ki insanlığın geleceğine yöneltme ve bu konuda olumlu değişimler yapma isteğini bu mesajla dile getirmiştir.

 

Neden Antalya?

Antalya yılın tamamı boyunca sıcaklığı 0° altına düşmeyen bir Akdeniz şehri olarak inanılmaz bir iklim sunmaktadır. Bu özelliğinin yanı sıra, Antalya hemen denizin önünde uzandığından içinde Delphinium Staphisagria, Fumaria Parviflora, Papaver Gracile gibi bitkileri de barındıran özel bir bitki örtüsü için oldukça elverişli bir şehirdir.

Yukarıda bahsettiğimiz özellikleri sayesinde Antalya, çiçekçilik ve peyzaj mimarlığı alanlarındaki en önemli uğrak noktalarından biridir. O kadar ki dünyanın en büyük çiçek üretici ve ihracatçı firması Antalya şehir merkezine çok yakındır.

antalya peyzaj

Expo Bahçelerini Kim Yaptı?

Expo Bahçeleri’ni yapmak muhtemelen sergideki en zorlu görevlerden biriydi, çünkü bu bahçeler Türk firmalarının pek çok farklı ulustan insanla birarada çalışabilme yetisini ölçen bir test görevi görecek ve bunu kanıtlayacak yegane araçtı.

Türkiye, özellikle de Antalya şehri, pek çok turistik alana ev sahipliği yaptığından yıllar içinde birikmiş oldukça büyük bir uluslararası deneyime sahiptir. Fakat belki de ilk defa Türk firmaları ve uluslararası takımlar ortak bir amaç için hep birlikte çalıştı: Expo Bahçeleri.

Bizler, hem yerel hem de uluslararası takımlar olarak, el ele verdik ve aşağıdaki sayısız bahçeyi sizler için yaptık:

Çin Bahçesi

Çin bahçesi yaklaşık 3.000 m2’ye uzanan sergideki en büyük alanlardan biridir. Çinli takım, su sistemleri ve daha pek çok farklı işçilik gerektirecek devasa bir yeşil alanın yapımı için çok fazla harcama olabileceğinin farkında olduklarından ve bu giderleri azaltmak adına tüm projeyi kendileri yapmayı seçtiler.

Yine de ekibimizi ziyarete geldiklerinde, ekibimizin yaptığı bahçeleri görüp memnun kalmışlardı. Aynı dili konuşamasak da ve farklı kültürlere ait olsak da yeşil alanların yapımı gibi Çin Bahçesi projesinin bazı aşamalarında Çinli takıma yardımcı olmayı başardık.

 

Güney Kore Bahçesi

Güney Kore proje takımı ofisimize geldiğinde, expoya katılıp katılmayacakları konusunda hala kararsızdılar. Projelerini düşük bir bütçe ile hayata geçirebileceklerinden emin değildiler. Projeyi hayata geçirebilmek için uzun ve zekice değerlendirmeler yapmak gerekiyordu ki en sonunda tüm bu süreç tamamlandı ve Güney Kore bahçesi bütün sergideki en güzel bahçelerden biri oldu.

Güney Kore bahçesinde pek çok farklı yapıyı birarada görebilirsiniz. Bu bahçede bitkiler, objeler ile diğer tüm yapılar arasında gözle görülür bir denge mevcut.

Güney Kore Bahçesi’nin yapımında Güney Kore takım lideri ile beraber çalıştık ve projenin farklı aşamalarında takıma yardımcı olarak bahçeyi beraber tamamladık. Güney Kore’ye has yapıların farklılığı bizler için oldukça şaşırtıcıydı ve bu farklı bakış açısı Pey-Art için zorlu bir deneyim oldu. Fakat bu proje sayesinde farklı peyzaj mimari konseptlerini de öğrenerek ufkumuzu açmış olduk.

 

Japonya Bahçesi

Japonya takımı peyzaj mimarisi projesi için Pey-Art ile çalışan ilk takımlardan biriydi. Japonya bahçesi aynı zamanda expo açılışından haftalar önce hazır olan ilk projeydi.

Japonya bahçeleri pek çok farklı öğeden oluşuyor: çoğunluğu tahtadan ve yeşil bitki örtüsünden oluştuğundan ziyaretçide tipik bir Japon bahçesi minimalizmi izlenimi uyandıran Japon Bahçesi’sinin olmazsa olmaz öğesi ise denge.

Japon takımıyla çalışma deneyimimiz ise gerçekten ilham vericiydi. Japonlara has azim ve disiplin anlayışı, gelecek çalışmalarımız için bizlere paha biçilmez birer ders oldu.

 

Türkmenistan Bahçesi

Türkmenistan Bahçesi projesinin yapımına, sergi hazırlıkları çoktan başlamışken yani oldukça geç karar verildi. Takımımız bu yeni katılıma hem çok şaşırmıştı hem de projenin yetişip yetişmeyeceği konusunda biraz şüpheliydi. Fakat herkes çok iyi organize olduğundan ve proje yönetimi ekibinin aldığı isabetli kararlar sayesinde Türkmenistan Bahçesi vaktinde tamamlandı.

İki kültürün birbirine olan yakınlığı proje sürecini keyifli ve sorunsuz bir çalışma akışına dönüştürdü.

Pey-Art ekibi, hayvan-benzeri yapıların da içinde bulunduğu tüm bahçe peyzajına katkıda bulundu.

 

 

Hindistan Bahçesi

Hindistan Bahçesi’nin yapımı, projenin taslağı oluşturulduktan hemen sonra 2016 yılının ilk aylarında başladı.

Tüm projenin doğru şekilde planlanması sayesinde, proje süreci hiçbir sorun çıkmadan tamamlandı. Hindistan Bahçesi düzenlemesi daha önce çalıştığımız Asya bahçelerine kıyasla biraz farklıydı.

Hindistan pavilyonu aslında peyzaj mimarisindeki en temel yapıya bir örnek teşkil ediyor, çünkü pavilyonun fokusu tüm binayı ve girişleri çevreleyen dekorasyon üzerine yoğunlaşmış durumda.

 

TÜBİTAK Bahçesi

Bildiğiniz gibi “Tübitak” kısaltmasının açılımı Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’dur. Tübitak bilim, teknoloji ve bilimsel inovasyon için olduğu gibi aynı zamanda bilimle ilgilenenlere araştırma fırsatları sunmak ve araştırmacılara destek olmak amaçlı kurulmuş ulusal bir devlet kurumudur. Tübitak, dünyanın ileri gelen bilim ve inovasyon kurumlarından biri olmak için projeler yürütmektedir.

Takımımız Tübitak’a kurum logosunun peyzajı ve pavilyon girişinin yapımı konularında yardımcı olmuştur.

 

Tim – Türkiye İhracatçılar Meclisi

Takımımız Türkiye İhracatçılar Meclisi ile çimlerin yerleştirilmesi gibi projenin bazı alanlarında yardımcı olmuştur.

Bizce uluslararası çapta bir sergi alanı hazırlamak oldukça zorlu bir deneyimdi, fakat bu uluslararası ve dinamik çevre aynı zamanda ekibimize peyzaj mimarlığı alanında bambaşka yaklaşımlar öğrenme fırsatı da sundu.

Dünyanın çeşitli ülkelerinden farklı takımlarla her beraber çalışmak şirket kalitemizi daha da ilerletmek adına bizlere ilham kaynağı oldu. Peyzaj mimarlığı sektöründe, hem Türkiye’de hem de her biri daha yeşil bir gelecek yaratmak için çaba gösteren uluslararası firmalar arasında, bu sektörün önde gelen şirketlerinden biri olmaktan çok memnunuz.

 

Takımımızı daha yakından tanımak ister misiniz? Bize ulaşın!

Pin It on Pinterest

Share This